Opelika vs. Benjamin Russell high school football

Opelika quarterback Brody Davis gets some help from his offensive line during the Bulldogs' home game against Benjamin Russell last Friday.

After a week off, the Opelika Bulldogs impressed on Friday and moved up in the Alabama Sports Writers Association’s all-state poll as a result.

The Bulldogs returned to play on Oct. 4 with a dominant 45-17 win over rival Benjamin Russell and have subsequently jumped up one spot to No. 8 in Class 6A. Opelika aims to keep up the pace on Friday when it hosts region foe Calera.

Opelika was one of six local teams to be included in the ASWA’s latest poll. Central held steady at No. 3 in Class 7A, Reeltown stayed at No. 4 in Class 2A, Lanett remained at No. 3 in Class 1A, Chambers Academy moved up one spot to No. 2 and Glenwood stayed at No. 5 in AISA.

Two area teams – Auburn High and Lee-Scott Academy – appeared in the “others receiving votes” category for their respective classifications.

The Alabama Sports Writers Association high school football rankings with first-place votes, win-loss record and total poll points:

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Thompson (20); 6-0; 274

2. McGill-Toolen (3); 6-0; 221

3. Central-Phenix City (1); 6-1; 194

4. Hoover; 5-1; 175

5. Mountain Brook; 6-0; 141

6. Theodore; 6-0; 122

7. Sparkman; 6-0; 87

8. Prattville; 5-1; 49

9. Vestavia Hills; 5-1; 41

10. Austin; 5-1; 33

Others receiving votes: Lee-Montgomery (6-1) 24, James Clemens (4-2) 6, Auburn (4-2) 1.

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Saraland (24); 7-0; 288

2. Muscle Shoals; 7-0; 213

3. Oxford; 6-0; 193

4. Hueytown; 6-0; 166

5. Pinson Valley; 4-2; 138

6. Blount; 5-1; 96

7. Bessemer City; 6-0; 90

8. Opelika; 5-1; 75

9. St. Paul's; 4-1; 47

10. Gardendale; 6-1; 20

Others receiving votes: Helena (5-1) 14, Stanhope Elmore (6-1) 10, Clay-Chalkville (4-2) 6, Athens (5-1) 5, Fort Payne (5-1) 5, Dothan (5-2) 2.

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Jasper (22); 6-0; 281

2. Ramsay (2); 6-1; 219

3. Russellville; 6-0; 176

4. Bibb Co.; 7-0; 150

5. Madison Aca.; 5-1; 146

6. Center Point; 6-1; 107

7. Pleasant Grove; 5-1; 81

8. Central-Clay Co.; 4-2; 58

9. Alexandria; 5-0; 56

10. Etowah; 6-1; 49

Others receiving votes: Faith-Mobile (6-0) 18, Mortimer Jordan (5-2) 13, Briarwood (4-2) 7, Jackson (5-1) 6, Rehobeth (6-1) 1.

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts

1. UMS-Wright (24); 6-0; 288

2. American Chr.; 6-0; 215

3. Catholic-Montgomery; 7-0; 193

4. Northside; 6-1; 141

5. Jacksonville; 5-2; 140

6. Deshler; 5-2; 113

7. Brooks; 4-2; 89

8. Good Hope; 5-1; 62

9. Andalusia; 4-3; 31

10. Oneonta; 4-2; 26

Others receiving votes: Williamson (4-2) 23, Hokes Bluff (4-2) 12, Fayette Co. (5-2) 9, Anniston (3-3) 6, Escambia Co. (4-2) 6, Handley (4-2) 4, Hillcrest-Evergreen (3-4) 3, Fairview (4-2) 2, Lincoln (4-2) 2, Priceville (4-2) 2, Talladega (4-2) 1.

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Piedmont (21); 6-0; 275

2. Gordo (3); 6-0; 218

3. Pike Co.; 6-0; 196

4. Randolph Co.; 5-1; 150

5. Flomaton; 5-1; 141

6. Walter Wellborn; 7-0; 123

7. Pike Road; 7-0; 101

8. Providence Chr.; 6-1; 50

9. Midfield; 4-1; 41

10. Susan Moore; 7-0; 31

Others receiving votes: St. James (5-1) 22, Fultondale (5-1) 10, Geraldine (5-2) 5, Lauderdale Co. (6-1) 5.

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Fyffe (23); 6-0; 285

2. Luverne; 6-0; 214

3. Ohatchee (1); 6-0; 182

4. Reeltown; 7-0; 162

5. Leroy; 5-1; 138

6. Aliceville; 5-1; 101

7. Collinsville; 5-1; 82

8. Red Bay; 6-0; 74

9. G.W. Long; 6-0; 37

10. Addison; 5-2; 21

Others receiving votes: Ranburne (6-0) 19, Highland Home (5-1) 16, Abbeville (4-2) 10, J.U. Blacksher (6-1) 9, Colbert Co. (5-2) 5, Cottage Hill (5-1) 5, Goshen (5-1) 4, Ariton (5-2) 2, Cedar Bluff (5-1) 2.

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Mars Hill Bible (23); 6-0; 285

2. Sweet Water (1); 5-0; 213

3. Lanett; 6-0; 188

4. Maplesville; 5-1; 159

5. Spring Garden; 5-1; 121

6. Decatur Heritage; 7-0; 108

7. Pickens Co.; 5-1; 101

8. Brantley; 5-1; 85

9. Isabella; 6-0; 45

10. South Lamar; 5-1; 41

Others receiving votes: Millry (5-1) 15, Appalachian (6-1) 3, Waterloo (6-1) 2, Donoho (4-1) 1, Valley Head (5-1) 1.

AISA

Team (first-place); W-L; Pts

1. Wilcox Aca. (16); 6-0; 252

2. Chambers Aca. (2); 7-0; 212

3. Autauga Aca. (5); 3-2; 180

4. Edgewood (1); 6-0; 173

5. Glenwood; 6-1; 148

6. Macon-East; 4-1; 110

7. Crenshaw Chr.; 6-0; 109

8. Bessemer Aca.; 5-3; 88

9. Southern Aca.; 4-1; 45

10. Monroe Aca.; 5-2; 24

Others receiving votes: Tuscaloosa Aca. (4-3) 22, Lee-Scott (4-2) 5.

Get Our Daily News and Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Recommended for you

Load comments